درخشنده خاطرات زندگی من با قرآن

آب نمکوَ أَنْکِحُوا اَلْأَیٰامىٰ مِنْکُمْ وَ اَلصّٰالِحِینَ مِنْ عِبٰادِکُمْ وَ إِمٰائِکُمْ إِنْ یَکُونُوا فُقَرٰاءَ یُغْنِهِمُ اَللّٰهُ مِنْ فَضْلِهِ وَ اَللّٰهُ وٰاسِعٌ عَلِیمٌ (٣٢) نور( ای اولیاء جوانان ) عزب ها و بی همسرانتان را و از بندگان و کنیزانتان آنهایی را که صلاحیت ازدواج دارند همسر دهید اگر فقیر باشند خداوند از فضل خویش بی نیازشان می کند و خداوند دارای وسعت نامتناهی و داناست.


💖💘💝❣❤️


تا حالا شده تو مراسم خواستگاری مسئولیت درست شدن کارو بدند دست شما ؟

اگه هر کدوم از ما بخوایم در باره ازدواج حرف بزنیم کلی حرفای قشنگ داریم که بزنیم 

ولی در مرحله اجرا کار خیلی سخت میشه .


رفته بودم یه سخنرانی در باره حجاب بود تو یکی از دانشکده ها, سخنرانی جالبی بود .

استاد در باره حجاب صحبت کرد ولی خب تو حرفاش چیزای جالبی بود که توجه منو به خودش جلب کرد یکی از حرفاش این بود که ملاک ازدواج الان مادی شده ولی انتظارات زوجین از هم معنویه یعنی یه جور تضاد تو رفتار وعقاید جوان ها هست .


مثلا آقا پسر میخواد که دختر زیبایی جنیفر لوپز داشته باشه و اخلاقش مثل حضرت زهرا س باشه این تناقض باعث شده که خیلی از ازدواج ها یا سر نمیگیره یا زود بهم میخوره , در واقع الان جوان ها هم خدارو میخوان هم خرما رو .

حالا بشنوید خاطره جالب استاد رو 👇


استاد تعریف کرد که تو دانشگاه دو تا از دانشجو ها به هم علاقه مند شده بودند و قرار شد که خواستگاری انجام بشه ,خانواده پسر منو نماینده تام معرفی کردند که تو مجلس خواستگاری صحبت کنم.

خلاصه شب خواستگاری رسید من از طرف پسر 

نماینده بودم و از اون طرف هم نماینده عروس خانم یه خانم دکتر زنان بود .


  اینجوری نشون میداد که خانواده عروس , یه خانواده زن سالاری بودند .


بعد از صحبت های اولیه رفتیم سر مبحث اصلی که مهریه بود .

استاد گفت : خب خانم دکتر بفرمایید مهریه عروس خانم رو ؟

خانم دکتر گفت چه زود رفتید سر اصل مطلب😍


واما مهریه عروس خانم 💰⚖💰


 چند وقت پیش که یه خواستگار دیگه اومده بود برای مژگان جون مهریه ای که تعیین کردیم این بود که برابر وزن مژگان جون طلا باشه 😳😳😳😳


استاد گفت منم هیچ عکس العملی از خودم نشون ندادم خیلی خونسرد گفتم خب خانم دکتر مشکلی نیست فقط  یه عرضی داشتم ,شبی که فرداش قراره بریم محضر برای عقد شما به مژگان جون آب نمک فراونی بدید 😜😂😂😁


همه متعجب شدند😟😟🙃🙃


اولش خانم دکتر نفهمید که استادچی گفته , یه خورده رفت تو فکر گفت آب نمک برا چی ؟🤔🤔


 مادر عروس که فهمید منظور استادچی بوده گفت استاد این چه حرفیه ☹️ مگه دخترم دور از جون گوسفنده 🐑 این چه فرمایشه 😠


خلاصه استاد گفت واقعا وقتی که انسان با وزن ارزشش حساب میشه دیگه با حیوان زیاد تفاوت نداره .


سوال شد استاد آخر این ازدواج سر گرفت بالاخره یا نه ؟


استاد گفت بله من ازدواج رو سر دادم ولی  با مهریه 14 سکه 🎉🎊🎉🎊


👏👏👏 آفرین به استاد


🙏  خب خدارو شکر   🙏خدایا کمک کن تا بتونیم واسطه خیر برای دیگران باشیم , و از این کار لذت ببریم چون تو قرآن در سوره نور خداوند حالت دستوری  میفرماید به ازدواج درآورید مجرد هارو !!!


پس باید همه تلاش کنیم تو این امر خیر ❤️💝

  • +نويسنده:  زهرا ابوترابی  |  ۱۹ اسفند ۹۵ ، ۲۳:۴۲
  • ۲۲ نظر

نظرات  (۲۲)

۱۹ اسفند ۹۵ ، ۲۳:۴۶ فرزانه الوان
وااای عالی بود مامان😂😂
بله این هم عاقبت ما ایرانیان که ازیک طرف ادعای شیعه بودن می کنیم از طرفی دیگر در دلمان پرشده حب دنیا وشک تردیدخدا خودش کمک مان کند به باورحقیقی برسیم انشاالله
مثل همیشه عالی بود استاد👏❤
۲۰ اسفند ۹۵ ، ۰۱:۰۹ دختر خاله شمسی
خوب مگه بده.
به نظر من دنیا باشه باس اخرت
من 50000سکه به نیت روزهای روز قیامت
نیت معنوی
پاسخ:
با این مهریه باید استاد حتما تو مراسم خواستگاری شما باشه😍😍

رئیس ستاد دیه کشور( اسدالله جولایی)با بیان اینکه 110 سکه هم برای مهریه زیاد است، گفت: باید دفترخانه ها را مجبور کرد تا مهریه های بالای 14 سکه را ثبت نکنند.

متاسفانه این مهریه هادامنگیرخانواده هایی که دخترشان یامادردختریااعضای خانواده دخترحافظ قرآن هستندشده است من به خواستگاری دختری که حافظ کل قرآن است رفته ام خانواده دختر 350عددسکه بهارآزادی ناقابل تعیین کرده اندوگفتند دخترماچی ازدیگران کمتر دارداماخوددختربرای اینکه مثلاًتدین ومذهبی بودن خودرانشان دهدآنرا110سکه تعیین کرده است.

به نظر شمااین 110 سکه ناقابل  مناسب اشت؟ پس چه فرقی بین دختری که حافظ قرآن است بادختر های دیگر میباشد؟

ایا انهافقط قرآن مانندیک کتاب درسی حفظ کرده اندبدون اینکه بهر ه ایی ازآیات یامنش امامان وبزرگان ببرند؟ این موضوع برای یکی دیگر ازدوستان هم دقیقاًاتفاق افتاده است ولی آنان 500 سکه بهرا آزادی ناقابل تعیین نموده اند

پاسخ:
خودت اگر دختر داشته باشی دختر خودت رو با 14 سکه شوهر میدی 
نه به اون شوری شور نه به این بی نمکی مهریه باید طوری نباشه که داماد هر زمان دست کرد تو جیبش بتونه مهریه رو بده 
شما هم از فکر ازدواج با دختر حافظ بیا بیرون به نفعته برو با دختر معمولی ازدواج کن خرجش کمتره  ضمنا هر وقت که به شما گفتن دخترمون حافظه اجازه بگیر چن تا سوال ازش بپرس اگه تونست جواب بده اونوقت میشه بهش گفت حافظ  😍😂😍😂پسری با اخلاق و نیک سیرت، 
اما فقیر به خواستگاری دختری میرود...
پدر دختر گفت:
تو فقیری و دخترم طاقت رنج و سختی ندارد، پس من به تو دختر نمیدهم ...!

پسری پولدار، اما بدکردار به خواستگاری همان دختر میرود، پدر دختر با ازدواج موافقت میکند و در مورد اخلاق پسر میگوید:
انشا ا... خدا او را هدایت میکند...!

دختر گفت:
پدر جان مگر خدایی که هدایت میکند، با خدایی که روزی میدهد، فرق دارد ...؟!

خانم ابوترابی ازپاسخ شما به حمیدرضا خان مشخص شد که شما اعتقادبه مهریه بالا برای پایبندی مردبه زندگی بازن داریدحتی ازترس مهریه واجباربه زندگی مشترک گرچه همین مهریه ای بالا سبب سازبسیاری ازطلاقها درجامعه امروزه شده اند.درحالیکه براساس شرع مهریه یک دین است برگردن مرد که بایدپرداخت گرددپس چه خوب مقدا رمناسب باشد که قابل پرداخت باشدچه اشکال در14 سکه است؟

کم بودن مهریه در احادیث اسلامی نشانه برکت و خوش یمنی زن به خانه مرد شناخته شده و موجب بالا رفتن ارزش معنوی او می‏شود، سنگینی مهر نکوهش گردیده و از آن با عنوان بدیمنی و شومی زن نام برده شده است. رسول گرامی اسلام(ص) می‏فرماید: (شومی و بدقدمی زن، به سنگین بودن مهر اوست).همچنین امام علی(علیه السّلام) در این باره می‏فرماید: (مهریه زنان را گران و سنگین نکنید که دشمنی در پی خواهد داشت)

سخنان مقام معظم رهبرى در این باره شنیدنی است:
(هر چه مهریه کمتر باشد، به طبیعت ازدواج نزدیک‏تر است؛ چون طبیعت ازدواج، معامله نیست، خرید و فروش که نیست، اجاره دادن که نیست؛ زندگی دو انسان است. این ارتباطی به مسائل مالی ندارد. ولی شارع مقدس، یک مهریه‏ای را معین کرده که باید یک چیزی در این میان باشد، اما نباید سنگین باشد. بایستی عادی باشد. به گونه‏ای باشد که همه بتوانند انجام دهند. اینکه می‏بینید ما گفتیم 14 سکه بیشتر را عقد نمی‏کنیم، نه برای این است که چهارده سکه بیشتر، اشکال در ازدواج ایجاد می‏کند، خیر؛ این برای این است که آن جنبه معنوی ازدواج غلبه پیدا کند بر جنبه مادى.
مثل یک تجارت و معامله نباشد. اگر کسی برای دختر خود اهمیت قائل است، یا دختری برای خود ارزش قائل است، راهش این نیست که بگوید باید مهریه ما را زیاد کنید. مهریه هر چقدر کمتر باشد، جنبه انسانی این پیوند بیشتر است. کسانی که مهریه دخترشان را برای احترام به دخترشان بالا می‏برند، اشتباه می‏کنند. این احترام نیست؛ این بی‏احترامی است. بعضی خیال می‏کنند مهریه سنگین، به حفظ پیوند زناشویی کمک می‏کند. این خطاست اشتباه است. اگر خدای ناکرده این زن و شوهر نااهل باشند، مهریه سنگین هیچ معجزه‏ای نمی‏تواند بکند.)

مقدار مهریه، باید متناسب وضع داماد و جامعه باشد؛ «عَلى أَنْ تَأْجُرَنِی ثَمانِیَ حِجَجٍ...»؛  آیه 27(سوره قصص)(-(شعیب )-گفت: من مى خواهم یکى از این دو دختر خود را (-(که مشاهده مى کنى )-)، به نکاح تو در آورم؛ به این (-(شرط)-) که هشت سال براى من کار کنى...».

شعیب دید موسى پول ندارد؛ ولى توان و عرضه کار کردن دارد؛ به همین جهت، مهریه نقد از او خواستن، بى انصافى بود و برخلاف کار کردن؛ زیرا مستخدم شخص باتقوایى مثل شعیب شدن، آن هم براى عمل حلالى چون چوپانى (در آن زمان)، هم مصلحت بود و هم با شرایط موسى علیه السلام سازگارى داشت.

ز این آیه و از روایات مربوط به مهریه، به روشنى استفاده مى شود که مهریه، باید قابل پرداخت باشد و داماد باید توان پرداخت آن را داشته باشد.

پاسخ:
این حرف من نیست اقای مکارم فرمودند در جامعه ای که ما داریم مهر خیلی کم هم خطرناکه بلکه باید حد متعارف باشه من با مهریه زیاد موافق نیستم کاش میتونستم خصوصی براتون بگم ولی اینجا نمیشه 
چقدر این احادیث و سخنان بزرگان قشنگه .....سلام  استاد 
چرا یه حافظ قران نباید با یه حافظ ازدواج کنه؟
چه مشکلی داره؟
سلام .چه بحث به روزی و داغی .منم با نظرتون موافقم استاد نه خیلی شور نه خیلی بی نمک .یکی رو مشناسم که ١۴سکه مهرش هست و تا تقی به توقی میخوره شوهرش میگه مهرت اماده ست بر دارو از زندگیه من برو بیرون .و واقعا هم ١۴سکه تو خونه ش اماده گذاشته .
بنظر من هم مهریه باید متعارف باشه نه کم...
مردای (((کنونی )))جامعه ی ما نشون دادن که مهریه کم باشه هوابرشون میداره....و اعتماد بهشون کم میشه .(البته همه اینطور نیستن.استثنا هم وجود داره)..چون اکثرا به اندازه14سکه که میشه 14میلیون پول تو جیبشون هست...
بعدشم هر کسی لیاقت ازدواج با حافظ قرآن رو نداره...

خانم ابوترابی شمازن مومنه ایی هستیدکه سادگی وصداقت درخاطراتتان کاملاجاری است واین جای تبریک وتقدیراست اماپاسخ شما درجمله آخر به حمیدرضا عنوان کردیدکه "یک حافظ قرآن نباید باحافظ قرآن ازدواج کند این جدی گفتم "یعنی اعتقادبه موضوع دارید وحتی تاکیدهم کرده اید

شمابا بیان این موضوع وتاکیدبرآن خط بطلان برباور من کشیده اید چرا؟

من همیشه فکر میکردم که ازدواج دوحافظ قرآن وتشکیل زندگی مشترک ازسوی آنان باعث تشکیل یک زندگی ایده آل وباعث تبریک همگان به این زندگی است واین زندگی  یعنی یک زندگی رویایی  درپرتوقران


پاسخ:
جوابتونو نوشتم ولی پاک کردم نمیدونم خوندی یا نه ؟
 سلام منم 
جواب سوالم رو نگرفتم..
؟؟؟
پاسخ:
فقط یه نظر بود مثل نظر های بقیه
سلام  سلام سلام 
مثل اینکه من جا موندم این دفعه بازار مناظره داغ داغه
چقدر  بحث بوده من عقب موندم
واما نظر من مهریه بالا خوشبختی نمیاره این رو من تو فامیل دیدم و همچنین ضامن خوشبختی نیست خانواده دختر و پسر باید از اول کار با چشم باز به خانواده مقابل نگاه کنن ویه انتخاب درست داشته باشن زندگی که همش دعوا باشه بزودی متزلزل میشه و دختر مجبور میشه مهرش رو بطور توافقی بگیره خیلی کمتر از اون که مهرش شده به نظره من مهر خانم قلب شوهرش میتونه باشه که براش بتپه اگر من دختر داشتم  حتمابا14 سکه میدادم البته به کسی که اول با ایمان وبعد با اخلاق  باشه  با خدا معامله میکردم باید ساده بگیریم وساده زیستی رو در جامعه احیا کنیم
راستی استاد من پیشاپیش سال جدید رو به شما تبریک میگم وانشالله سال خوبی داشته باشید وما رو در موقع سال تحویل دعا بفرماییید
دیگه با این متن فکر نکنم سر کلاس راهم بوید 😀😀😀
پاسخ:
سلام جواب شما سر کلاس

پذیرش مهریه بالا اثبات عشق یااثبات حماقت

1-  یکی از آمارهای مربوط به جمعیت کیفری زندان‌ها متعلق به افرادی است که به علت عدم توانایی در پرداخت مهریه و شکایت همسران خود در زندان‌ها به سر می‌برند، بدون اینکه از نظر عناصر مربوط به ارتکاب جرم واقعاً مجرم باشند.

2-  بی‌سرپرست شدن خانواده، بیکار شدن یک نیرو در جامعه، گسترش ناامنی روانی و اخلاقی در جامعه و زندانیان غیر بزهکار از مهم‌ترین آسیب‌های این اقدام است.

3-  تعیین مهریه سنگین نمی‌تواند ضامن خوشبختی زندگی زناشویی یک زوج شود و اگر کسی خواهان زندگی باشد، با یک سکه هم می‌تواند زندگی کند.

4-  برخی موارد تعیین مهریه سنگین صرفاً به دلیل چشم و هم چشمی و رقابت با دختران دیگر فامیل یا فشار خود خانواده دختر صورت میگیرد که هیچکدام وجه عقلانی و منطقی ندارند

5-  گروهى از زنان که در فکر جمع اموال از راه ازدواج و طلاق هستند، در حین خواستگارى و امثال آن چهره خوب، فهیم، عاقل و ... از خود ارائه مى‏دهند. پس از ازدواج و گرفتن مهریه، حیله‏گرى‏هاى زن شروع مى‏شود، بدسلیقگى در پذیرایى از مهمان، بدسلیقگى در چیدن اثاثیه منزل، بد اخلاقى و ... چنان مى‏کند که مرد او را طلاق دهد تا مردى دیگر و زمانى دیگر.

6-  پیش از ازدواج چشمان خود را کاملاً باز کنید و با تقکر و قدرت سنجش و مشورت با دیگران آگانه انتخاب کنید و بعد از ازدواج مقداری چشمان خود را بسته نگاه دارید.

7- بالا بودن میزان مهریه باعث افزایش طلاق میشود. شاید عوام براین باور باشند که بالا بودن مهریه باعث عدم طلاق از سوی مرد است اما چنین نیست زیرا با افزایش میزان مهریه زنان احساس میکنند که دارای پشتوانه محکمی هستند و برای حفظ زندگی زناشوئی از هنر زنانگی خود استفاده نکرده و آن را فراموش میکنند. لذا مردان در ضمیرناخوداگاه خویش احساس بردگی میکنند و برای رهایی از این بند به فکر چاره می افتند. و چون چاره ای پیدا نکنند بصورت ناخواسته عصبی وپرخاشگر شده و فشار وارده از سوی زن را با چندین برابر تقویت به سوی همان طرف مقابل برگشت میدهند این کنش و واکنش ها بطور مداوم تکرار شده و در اخر منجر به عدم سازش میگردد که اگر هر دو مقاومت کنند به خانواده ناهنجار مبدل میشود اما در بسیاری ازموارد زنها چون ازنظر عاطفی حساسند مقاومت خویش را از دست داده و با بخشیدن همان اهرم فشار (مهریه) خود را خلاص میکنند.یا در مواردی مردان به اصطلاح پی همه چیزرا بر تن خود مالیده و اقدام به جدایی مینمایند و تاوان اشتباه خود را با زندان و پرداخت اقساط بلند مدت میپردازند.

8- بالا بودن میزان "مهریه" باعث فساد در جامعه میگردد. که این مورد به طرق مختلف انجام میشود که به اختصار به یک مورد اشاره میشود. برخی از زنان با داشتن اهرم فشار رو به عدم تبعییت نموده و به بی بندوباری روی میاورند.

9- بالا بودن مهریه باعث افزایش توقعات میگردد.

10- بالا بودن مهریه باعث افزایش سن ازدواج و حتی کاهش ازدواج میگردد.

11- بالا بودن مهریه موجوب افسردگی و سردرگمی مرد میگردد.

پاسخ:
مهریه متعارف جامعه 
مهریه مثل ثروت است که بودنش خوشبختی نمیاره ولی نبودش درد سره 
بازم عرض میکنم طبق نظر م اجع مهریه متعارف جامعه 
لطف کنید نظرتون یک طرفه نباشه لطفا از اسیب پذیری مهر کم هم بنویسید 
خانوم رویین تن بازم جوابت موند سرکلاس.....😨😨😨😨😨😨😨😨البته که حتما نمی ایید😂😂
و قشنگ از مدل جانبداری تون مشخصه که پسر دار هستین از اون مادرشوهرایی که سرکلاس تو زنگ تفریح بحثش رو کردیم..خخخخ😆😆😆😆😆
استاد گرامی من با نظر شما کاملا موافقم بسیار دیده شده که مهریه کم بوده واز جانب اقایون گفته شده تو همین قدر ارزش داری برادرمان آقای حمید رضا به استناد از قران گفتند حضرت موسی هشت سال برای حضرت شعیب کار کردن شاید ا ز این داستان می توان برداشت کرد که مهریه به اندازه هشت سال کار مرد باشد حال هر کس با توجه به درامد خودش پس نباید این حق را از زنان محروم کرد.
پس ای کاش ماهم سر کلاس بودیم..
😞😞😞😭😭😭😭
پاسخ:
بحث سر کلاس به صورت انلاین 
به نظرم باید هرچی ی رو درحد عرفش تعیین کرد مهریه حضرت زهرا هم به زمان خودش کم نبوده! ٣٥٠ گرم نقره به علاوه چیزهای دیگه در عین حال که امام علی هم خیلی وضع مالی خوبی نداشته! الا واقعا ١٤ سکه خیلی کمه! من به عنوان حافظ قرآن میخوام مهریه امو به تعداد آیه های قران بزارم ٦٢٣٦ ناقابل😂😂😳😳 خیلی ایراد بگیره تعداد کلماتو در نظرمیگیرم!!! 
پاسخ:
جالب بود 
شوخی بود دیگه درسته  
استاد میشه ما هم فردا سره کلاس بحث آنلاین داشته باشیم؟ 🤔امتحانو کنسل کنیم🙏😑
پاسخ:
نه بابا بحث تموم شد  
یه سوال هایی در اوردم که دیگه مهریه یادت بره 
😐😐😐😐😐😐😐😐😐😐😐😐😐😐😐😐😐😐😐😐😐😐😐😐😐😐😐😐😐
۲۱ اسفند ۹۵ ، ۰۲:۰۷ فرزانه الوان
کامنت ها عالیه😂😂😂💪 
۲۱ اسفند ۹۵ ، ۲۳:۳۴ محمدبلادی چولابی
بلسلام به نظر اینجانب مهریه زن باید متناسب باشان وجایگاه زن باشد  ازاین منظردیدگاه سرکار خانم ابوترابی استادارجمند کاملامنطقی است شان ومنزلت زن فوق العاده مهم است حتی درخیلی ازاحکام دینی هم درتصمیم گیریها این شانیت بایدلحاظشود نگاه کنید به احکام خمس من  یک سوال دارم  وقتی قران کریم  می فرماید ولاتشترو بایاتی ثمنا قلیلا ایا میتوانید جایگاه شانیت را دراین خطاب نفی کنید؟ وان رانادیده بگیرید ایاطرفداران مهریه کمتر صاحبان فرزند اناث اند یا ذکور؟ فرجعواالی انفسهم کمی باخودمان صادق باشیم 
پاسخ:
احسنت استاد ارجمند 
باسلام.در مورد مهریه بایدشرایط مالی مرد درنظر گرفته شود نه شان زن .ممکن است با توجه به توان مالی مردی  ۲۰۰ سکه مناسب باشد و برای مرد دیگری ۱۴ سکه بنابراین نمی توان حکم کلی صادر کرد و مردان باید مهریه ای را قبول کنند که توان پرداختش را داشته باشند زیرا مهریه عندالمطالبه هست وقبول مهریه خارج از توان پرداخت مرد غیر عقلایی به نظر می رسد وکاش عرف جامعه به این سمت تغییر میکرد که مهریه به هر میزانی تعیین می شودهمان ابتدا و به محض وقوع عقد به خانم پرداخت می شد

ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی

درباره سايت

خیلی ها دفتر خاطرات دارن، خیلی ها خاطرات خوب و بدشون رو مینویسند تا اینکه وقتی سال ها می گذرد با خوندن اونا خاطراتشون زنده بشه...

ولی همه خاطره ها رو نمیشه روی کاغذ نوشت. خیلی از اونا باید تو ذهن خودت بمونه. اونقدر بمونه تا کهنه بشه و از بین بره، یعنی اینکه فقط بین خودت و خدا باشه.

نه اینکه همه اونا بد باشه نه، بعضی هاشون هم خوبند. ولی باید این خاطرات مسکوت بمونند. یعنی پیش خود خدا. چقدر خوبه که کسی هست که همه چیزو میدونه ولی ستّارِه....فدات شم خدا، خیلی خوبی.

******
برای بزرگنمایی عکس ها، روی آنها کلیک کنید
******
پروفایل فعال است
******
این وبلاگ در سایت ساماندهی رسانه های برخط وزارت ارشاد اسلامی ثبت شده است
******

بایگانی